Kluczowe cechy wiatrakowców:
- Bezpieczeństwo:
– Wysoki poziom bezpieczeństwa we wszystkich zakresach lotu i prędkości wiatru.- Brak tendencji do korkociągu i przeciągnięcia
– Dużo wyższa odporność na turbulencje i porywisty wiatr w porównaniu do innych statków powietrznych.- Łatwe lądowanie w razie awarii silnika
- Użytkowanie:
– Duża łatwość szkolenia
– Wysoka manewrowość (zakręt 180 stopni w 2 sekundy, o promieniu skrętu 5 m)
– Szeroki zakres prędkości lotu od 25 do 180 kilometrów na godzinę
– Wspaniały widok nie ograniczony skrzydłami i elementami konstrukcji nośnej
– Ultra krótki start i lądowanie z terenu przygodnego
- Ekonomia:
– Niskie koszty eksploatacji ze względu na prostą konstrukcję
- Zalety wiatrakowca:
Moje dotychczasowe doświadczenia lotnicze związane są głównie z lataniem na paralotni z silnikiem. Latanie na paralotni charakteryzuje się świetną widocznością i bardzo dobrą manewrowością co daje praktycznie nieograniczone możliwości obserwowania ziemi z powietrza. Paralotnia ma jednak jedną dość istotną wadę – nie lata w silnym wietrze.
Ważne jest też sterowanie wiatrakowca, oparte jest na zasadach samolotowych i nie wyrabia niebezpiecznych nawyków. Wiele razy latałem z pilotami samolotowymi, którzy w pierwszym locie na wiatraku świetnie sobie radzili. Sam jestem jeszcze nie opierzonym pilotem samolotu i przed rozpoczęciem szkolenia na autogyro zastanawiałem się czy latanie wiatrakowcem nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo lotu samolotem.
- Start:
Warunkiem krótkiego rozbiegu jest wstępne rozkręcenie łopat wirnika tzw. prerotacja. Rozkręcenie wirnika do obrotów zbliżonych do tych jakie osiąga on w locie wydatnie skraca start, a ponadto dzięki sile odśrodkowej usztywnia wirujące łopaty, co poprawia bezpieczeństwo. Po wstępnym rozkręceniu wirnika zwalniamy hamulec kół i po dodaniu gazu rozpoczynamy rozbieg, który trawa tak długo, aż napływające strugi rozkręcą wirnik do prędkości przy której siła nośna oderwie nas od ziemi. W bezwietrznych warunkach wiatrakowiec startuje na odcinku 70 m, przy wietrze 7m/s start jest praktycznie z miejsca.
Łopaty wiatrakowca w przeciwieństwie do śmigłowca cały czas napędzane są przez napływające strugi powietrza , taką sytuację nazywamy autorotacją. Mechanizm jest podobny jak w szybującym nasionku klonu, które spadając z drzewa wiruje. Nawet przerwanie pracy silnika nie wpłynie na obroty wirnika , kiedy taka sytuacja zaistnieje wystarczy zabezpieczyć prędkość i wylądować.
- Lot:
Wiatrakowcem sterujemy tak jak samolotem, wykonując skoordynowane ruchy drążkiem i orczykiem. Posiada on jednak wiele cech wyróżniających go spośród innych ultralekkich maszyn:
-wiatrakowiec z racji swojej doskonałości około 4 może zbudować bardzo krótką prostą do lądowania.
- Lądowanie:
Podejście do lądowania bez silnika charakteryzuje się bardzo stromą ścieżką podejścia. Co bywa często dużym zaskoczeniem dla pilotów latających na innych statkach powietrznych.
-wiatrakowcem można wylądować w poprzek pasa
-wiatrakowce nie lubią lądować z wiatrem
Na dobiegu należy pamiętać, że rotor o średnicy 8 metrów działa jak hamulec, jeżeli nie oddamy drążka po lądowaniu wiatrakowiec zacznie się powoli toczyć do tyłu.