Strona dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z wiatrakowcami, wiele ciekawych informacji dla aktywnie latających pilotów, porady jaki wybrać sprzęt, wymagane uprawnienia, kursy teoretyczne, bogata galeria, oferta szkoły latania oraz sklep

07-SCORPION

07-SCORPION chrakteryzuje się bogatym wyposażeniem oraz kabiną, która jest wyższa od modelu Cougar.

Dzięki dużej, wyższej owiewce 07-Scorpion ochroni  przed wiatrem nawet podczas lotu w chłodniejszym klimacie. Wiatrakowiec jest wyposażony w boczne drzwi zapewniające łatwy dostęp do kokpitu, schowek o pojemności 100 litrów oraz zintegrowaną tylną tablicę przyrządów.

Opis :

Cechą odróżniającą wiatrakowce firmy Ela od innych produktów na rynku jest szczególna dbałość o stylistykę. Kabina i usterzenie bez dodatkowej dopłaty wykonane są z węgla, co ma istotny wpływ na obniżenie masy wiatrakowca.

Ela posiada bardzo obszerne laminatowe fotele, których wytrzymałość liczona jest na przeciążenia 9 g.

Wirnik wykonany z kompozytów węglowych z rdzeniem duralowym wyważany jest z dokładnością do 2 gramów. „High energy rotor” znakomicie utrzymuje prędkość obrotową, dzięki czemu w stanach lotu, w których wirnik jest narażony na spadek obrotów, lot nadal jest bezpieczny.

Wytrzymałość łopat została potwierdzona w Instytucie Lotniczym. Obciążenia niszczące to 26000 kg w locie siły działające na łopaty nigdy nie przekraczają 6500 kg.

Rama wykonana jest ze stali nierdzewnej, przycinanej na obrabiarkach CNC i spawanej na automatach spawalniczych, co ma wpływ na wytrzymałość i powtarzalność produkcji.

Producent zabudowuje silnik Rotax 914 (115 KM).

Cechą charakterystyczną wiatrakowców Ela jest trymer pneumatyczny, który potrafi w bardzo krótkim czasie skutecznie i precyzyjnie wytrymować wiatrakowiec.

W pozycji postojowej trymer ustawia drążek w bezpiecznej pozycji i pełni funkcję hamulca wirnika.

Wszystkie modele mają zdwojone sterowanie, co daje możliwość latania z fotela pasażera.

UWAGA !!!

Wyposażenie standardowe wzbogaciło się o następujące elementy :

– Pneumatycznie załączana prerotacja. System pozwala na uzyskanie do 300 obrotów na minutę, co bardzo wydatnie skraca długość rozbiegu.

– Dodatkowo do systemu pneumatycznego zostało wprowadzone zabezpieczenie, które uniemożliwia uruchomienie prerotacji przy niewłaściwym położeniu drążka.

– Automatyczny hamulec rotora, wystarczy po lądowaniu przestawić pokrętło w pozycje „BRAKE” i system wykona wszystkie czynności bez naszego udziału.- Orczyk został wyposażony w regulowane pedały.

– Podgrzew gaźników

– Aluminiowy rotor

Powyższe zmiany są wyposażeniem standardowym i nie wymagają dodatkowej dopłaty.

Dane techniczne:

Masa własna 260 kg
Maksymalna masa do startu 500 kg
Prędkość nieprzekraczalna 185 km/h
Prędkość przelotowa 130-150 km/h
Prędkość „minimalna” 30 km/h
Prędkość wznoszenia 5 – 7 m/s
Rozbieg 20 – 70 m
Dobieg 0 – 10 m
Paliwo 95
Zapas paliwa 75 l
Czas lotu 4-6 godzin
Zasięg 400 km
Silnik Rotax 912 ULS 100 KM
Silnik Rotax 914 UL Turbo 115 KM
Zużycie paliwa 12-15 l/h

Poproś o aktulną ofertę cenową. Dla klientów z Polski przewidujemy kożystne rabaty !

Odnośnik do strony producenta 

Broszura wer. angielska

Prezentacja wiatrakowców ELA (Film)

Nasze filmy